000000000000
000000000000
000000
Hoe zit het nou met indirect gebruik van SAP?
Digitale transformatie betekent verdergaande inzet van IT om innovaties in de business te realiseren. Dat gebeurt met SAP en niet-SAP oplossingen en technologieën. Daarbij moeten SAP-gebruikers goed kijken naar het fenomeen “indirect gebruik van SAP”. Hoe zit dat nu precies? De VNSG zet het op een rij.


000000
Tekst Rob van der Marck
Gebruik van SAP staat duidelijk omschreven in de verschillende contractdocumenten en -bijlagen, maar indirect gebruik (zonder userlicentie en niet via een SAP userinterface gebruik maken van SAP-functionaliteit) niet. Er is in 2017 veel gebeurd rondom dit onderwerp; in dit artikel vind je een overzicht en wordt alle relevante informatie bijeengebracht.

De SAP-wereld werd in februari van dit jaar opgeschrikt door een rechtszaak van SAP UK tegen het bedrijf Diageo. Kort daarna kwam een arbitragezaak tegen ABInbev in het nieuws. Het had allemaal te maken met indirect gebruik van SAP. Een volledige uitleg van alle mogelijke gevallen van indirect gebruik voert in het kader van dit artikel te ver; in onderstaande figuur staat aan de linkerkant normaal gebruik afgebeeld en aan de rechterkant indirect gebruik als die personen geen userlicentie in SAP hebben.

000000
Voor de VNSG waren de rechtszaken wel een verrassing, maar was het onderwerp niet nieuw. Al sinds begin 2016 liep onder leiding van de VNSG binnen het internationale netwerk SUGEN (SAP User Group Executive Network) een project om indirect gebruik met SAP te bespreken. Meer duidelijkheid, transparantie en voorspelbaarheid rondom indirect gebruik was het doel van de beïnvloeding van SUGEN, en daarmee minder of geen verrassingen voor klanten bij audits en het aankopen van nieuwe licenties.

Die duidelijkheid werd gedeeltelijk bereikt tijdens en na SAPPHIRE, het wereldwijde SAP-event. De CEO van SAP, Bill McDermott, gaf in zijn keynote aan dat SAP de feedback van user groups en klanten had gehoord en hij kondigde wijzigingen aan in de licensering van indirect gebruik. Deze zijn gedetailleerder beschreven in een whitepaper. Hoewel het whitepaper veel meer duidelijkheid gaf over indirect gebruik, bleven er vragen komen van klanten. Op verzoek van de user groups is vervolgens het  SAP Licensing Transparency Center opgezet waar SAP-gebruikers via de VNSG terecht kunnen voor vragen over de interpretatie en toepassing van met name indirect gebruik.

De gesprekken met SAP eindigen hiermee niet. Naast de scenario’s die in het whitepaper zijn beschreven – Order-to-Cash, Purchase-to-Pay en Static Read – zijn er nog meer scenario’s van indirect gebruik te bedenken die moeten worden beschreven. De rode draad in het model lijkt te zijn dat licenties via users en business metrics worden gecombineerd. De vraag is vervolgens hoe dat in de praktijk bij bestaande klanten kan werken en hoe een eventuele conversie gaat plaatsvinden.

De VNSG zal als onderdeel van SUGEN doorgaan met de gesprekken met SAP over indirect gebruik van SAP. Meer informatie is te verkrijgen bij de directeur van de VNSG, Rob van der Marck.
FFD800FFD800FFD800
Licenties voor Sales & Service Orders: een historisch overzicht
Als je als bedrijf sales & service orders binnenkrijgt via bijvoorbeeld een webtoepassing, dan krijg je te maken met licenties via een “engine”. Het is goed om te weten hoe het licentiemodel hiervan zich in de loop van de tijd heeft ontwikkeld.

Tot het vierde kwartaal van 2016 heette de licentie Sales & Service Order Processing (SSOP) en die was geschikt voor zowel B2B als B2C. De prijs was €0,10 per order. Vanaf het vierde kwartaal van 2016 werd er een restrictie opgelegd voor alleen B2C. Vanaf dat moment moest in B2B scenario’s worden afgerekend op basis van business partner users. Vanaf het eerste kwartaal van 2017 is SSOP vervangen door SSOE (Sales & Service Order Execution) in de “smaken” B2B en B2C en de prijs voor B2B in de eerste staffel ging naar €30 per order. Dit is in de meest recente prijslijst teruggebracht naar €10. Zie de tabel hieronder.
000000
Het gefingeerde voorbeeld laat zien wat de wijzigingen in de prijslijst betekenen. Stel dat een bedrijf 120.000 verkooporder “van buiten” krijgt via 30 business partners (en bij elke business partner plaatst één persoon de orders).

SSOP zowel geschikt voor B2B als B2C:
120.000 x €0,10 = €12.000

Nadat SSOP alleen mogelijk werd voor B2C, moest worden afgerekend voor business partners:
30 x €1.200 (speciaal licentietype voor business partners) = €36.000

Volgens de nieuwe SSOE voor B2B vanaf Q4 2016:
120.000 x €8 = €960.000

Volgende de laatste prijslijst van Q4 2017:
120.000 x €4 = €480.000
FFD800
  • 000000
    Cover
    1
  • 000000
    VOORwoord
    2
  • 000000
    Digitale transformatie bij TomTom
    3
  • 000000
    De ultieme
    digitale transitie
    4
  • 000000
    Hoe zit het nou met indirect gebruik van SAP?
    5
  • 000000
    PVH Europe
    6
  • 000000

    Advertentie
    axl & trax
    7
  • 000000
    “Voorlopig
    geen machine learning”
    8
  • 000000
    Mensen, dingen en business op een intelligente manier met elkaar verbinden
    9
  • 000000
    Advertentie
    Ideo
    10
  • 000000
    Tips & Tricks
    11
  • 000000
    Connect to innovate:
    12
  • 000000
    Succesvol digitaal transformeren
    13
  • 000000
    ZOOM
    Basiq Dental
    14
  • 000000
    Colofon
    15
  • 16
menu